Клімат не той
У Кабміні вважають, що драматизувати ситуацію не слід, хоча визнають, що займатися бізнесом, можливо, стане легше через два роки.
Відсутність упевненості в захисті своїх капіталовкладень і нестабільність українського ринку найчастіше відлякують інвесторів від приходу в країну для відкриття або розвитку вже створеного бізнесу. Про це заявив заступник директора Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) в Україні (портфель інвестицій 4,6 млрд. євро) Грем Хатчінсон у ході обговорення з інвесторами і чиновниками поганого бізнес-клімату в Україні. Нестабільність викликана рейдерськими атаками на бізнес, що, на його думку, створює великі проблеми не лише для підприємств, але й для бюджету. А корупція і виборчий підхід при контролі над бізнесом з боку держави ставлять під загрозу залучення інвестицій.
У Держкомстаті підрахували, що обсяг прямих іноземних інвестицій у 2012 році скоротився більш ніж на $400 млн. у порівнянні з попереднім роком – до $4,13 млрд., і ця тенденція триває вже декілька років. "У судах за допомогою певної "вдячності" вирішуються спори. ЄБРР не надаватиме допомогу країні, якщо не буде розв'язана проблема корупції", – сказав пан Хатчінсон. ЄБРР пропонує поліпшити ситуацію шляхом створення інституту фінансового омбудсмена. В уряді зараз вивчають цю пропозицію.
Незважаючи на те, що Україна поліпшила в рейтингу Doing Business-2013 свою позицію на 15 пунктів, укладач рейтингу – IFC – розділяє побоювання ЄБРР. Керівник IFC в Україні Олена Волошина відзначає активізацію податкової підтримки окремих секторів економіки і технопарків. "Пільги – ліквідація здорової конкуренції, і в 2012 році було багато заяв щодо їх перегляду. Але ми так нічого і не помітили", – погоджується старший радник одного з банків Роман Шпек. Ще у середині 2012 року Президент доручив уряду провести інвентаризацію усіх преференцій, але, за словами міністра доходів і зборів Олександра Клименка, процес триває й досі. "Це дуже болюче питання, яке вимагає досконального вивчення. Ми запевняємо, що будуть переглянуті усі пільги, і коли це буде зроблено, розповімо, робота яких галузей буде переформатована", – заявляє пан Клименко. Декларації про відміну усіх пільг були відображені і в проекті урядової програми активізації економіки на 2013-2014 роки, але з підсумкової версії документу ці наміри зникли. Президент Української спілки промисловців і підприємців Анатолій Кінах вважає, що пільги – лише стимули для українського виробника, які практикують й інші країни.
Пан Кінах припускає, що на тлі позитивних тенденцій скорочення податкових ставок і кількості податків, введення електронної звітності та автоматичного відшкодування ПДВ інвестклімат не покращується лише тому, що в Україні захист права власності залишається на низькому рівні, як і ефективність правової системи в цілому, а також рівень довіри до державних інституцій. "Прямих іноземних інвестицій надійшло до $5 млрд., а обсяг запозичень щорічно зростає на $30 млрд. Інвестори не хочуть йти в країну, оскільки захистити право власності не завжди легко, тому їм легше позичати. А від цього зростає держборг", – додає пан Шпек.
Радник з економічних питань посольства США в Україні Девід Міле радить уряду зайняти сувору позицію в плані захисту інтелектуальної власності. Свою позицію виробили і в ЄС. "Чому так важлива угода про асоціацію? Україні вистачає ринків, а інструментів доступу, щоб використати свій потенціал, недостатньо. Тому асоціація – це набір правил, за умови виконанні яких економіка розвиватиметься. Ми намагаємося бути не на стороні критики, а пропонуємо інструменти", – заявив посол ЄС в Україні Ян Томбінський.
На думку Олександра Клименка, ситуацію з інвесткліматом не слід драматизувати. "Реформи тривають, але усьому свій час. Ще рік-два, і ми увійдемо до першої сотні країн за легкістю ведення бізнесу. Ми бачимо проблеми і працюємо над ними", – сказав міністр. Нагадаємо, через два роки в Україні повинні відбутися президентські вибори. Пан Клименко вважає, що позитивні зміни відбуваються: питання вибірковості контролю вирішене так, що для аудиту податкові органи використовують ризикоорієнтовану систему, а для врегулювання проблеми авансових платежів міністерство пропонує враховувати в них виплати по дивідендах. Незабаром буде перекрита і можливість виведення капіталу в зони зі сприятливим оподаткуванням – уряд вже передав на розгляд Верховної Ради законопроект про контроль над трансфертним ціноутворенням.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
11047
10691
460
26
229
11
544
114
251
15
330
60
1968
198
252
9
257
18
303
28
369
55
498
64
756
161
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Ужгороді та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 27333 грн.
Jobs.uz.ua
- 8665 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...