Після-відпускний синдром: знайти та знешкодити
Усім знайомі відчуття останнього тижня перед відпусткою: організм працює буквально на останніх резервах у передчутті довгоочікуваного відпочинку. Здається, що від відпустки буде тонізуючий ефект небувалого масштабу та трапиться прилив сил. Але вихід на роботу, навпаки, супроводжується головними болями, пригніченим станом духу і навіть легкої депресією. Чому?
На жаль, таке явище, як після-відпускний синдром, досить поширене - він уражає приблизно кожного третього фахівця. Напередодні сезону відпусток має сенс дізнатися «ворога» в обличчя, щоб не затьмарити собі перші тижні після канікул.
За своєю суттю після-відпускний синдром являє собою адаптацію людини до змін, зовнішніх і внутрішніх, перебудову психіки і організму на інший, робочий режим функціонування. Якщо відпустка - це, наприклад, море, гарна природа, чисте повітря, пляж, купання, розваги, то після повернення людина занурюється в іншу реальність: в поспіх, «пробки», невідкладні завдання, побутові справи, напружену роботу ... Організму необхідно переключитися (приблизно так само, як при зміні часових поясів), і в процесі переходу виникає після-відпускний синдром.
Причини виникнення
Зрозуміти, чому виникає після-відпускний синдром, досить просто. Практично будь-який фахівець (якщо він, звичайно, не завзятий трудоголік) чекає на свою відпустку з нетерпінням, заздалегідь планує програму відпочинку. Спокусливою виглядає свобода від авралів, затримок в офісі допізна, ранніх підйомів за будильником. Уся відпустка сповнена позитивними емоціями, і тому дуже важко буває «зустріти» її закінчення, яке, швидше за все, буде асоціюватися з чимось неприємним. Є також чинники, що збільшують ситуацію.
Звичайно, у різних людей після-відпускний синдром проходить по-різному. Ще з часів І. Павлова відомо, що нервова система людини має різну швидкість переключення. Відповідно, у одних людей процес адаптації до нових умов проходить швидше та легше, а в інших - повільніше та важче через властивості нервової системи.
На проходження після-відпускного синдрому впливають, звичайно ж, і психологічні чинники, зокрема, задоволеність людини своєю роботою. В ідеалі за час відпустки людина повинна скинути напругу, що накопичилася, відпочити, набратися сил - і хотіти повернутися до улюбленої справи. Але якщо людину її робота (сам вид діяльності або місце роботи) не влаштовує, якщо після відпустки доводиться повертатися до тяжких, нерозв'язних завдань, до конфліктних відносин і інших негативних факторів, то неминуче виникнення того чи іншого роду внутрішнього протесту, опору - наприклад, у вигляді дискомфортних станів, негативних емоцій.
Як перемогти після-відпускний синдром і навіть отримати з нього користь
Щоб полегшити собі адаптаційний період, можна піти на невеликі хитрощі. Наприклад, розпланувати відпочинок так, щоб повернення з теплих країн трапилося не напередодні виходу на роботу. Залиште собі два-три дні, щоб звикнути до «домашньої» атмосфері. Ви тільки збільшите після-відпускний синдром, якщо потрапите «з корабля на бал». Але якщо цього не уникнути, то підготуйтеся до повернення вже перед від'їздом: хоча б виберіть костюм, в якому відправитеся на роботу в перший день. Ця, здавалося б, дрібниця може істотно згладити відчуття розгубленості, неминуче першого робочого ранку після відпочинку.
Пройти після-відпускний період допоможуть наступні рекомендації. Відразу після відпустки не приймайте глобальних за значимістю рішень, наприклад, не підписуйте документів, які будуть мати велике значення. Зачекайте протягом декількох днів, озирніться, прийдіть до тями, згадайте й обміркуйте все, що стосується прийнятого рішення.
Відразу після відпустки не проводіть серйозних значущих переговорів - дайте собі час на адаптацію, увійдіть в курс новин, ще раз перегляньте питання, щодо яких потрібно домовлятися.
Найкращий спосіб пройти після-відпускний етап швидко - це не поспішати та не підганяти себе занадто сильно. Крім зайвої напруги, нічого гарного таким шляхом ви не отримаєте. Треба дати можливість психічним та фізіологічним процесам перейти на робочі рейки, а це, в принципі, відбувається само собою. У перші робочі дні дозуйте навантаження, робіть перерви в роботі, не пірнайте відразу з головою в 10-годинний дуже завантажений робочий день.
Після-відпускний період має один важливий бонус. Саме в цей час в голову можуть прийти оригінальні творчі рішення колишніх проблем. Потім, через пару-трійку тижнів, очі вже «замиляться», а в перші дні після відпустки є можливість подивитися на ваші справи і завдання ніби новими очима - і побачити креативні підходи, якісно інші шляхи досягнення цілей. Не упустіть такий шанс!
Джерело: http://www.rb.ru/
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
11000
10692
460
26
229
11
544
114
251
15
330
60
1969
198
252
9
257
18
303
28
369
55
498
64
756
161
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Ужгороді та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26911 грн.
Jobs.uz.ua
- 8665 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...