Звичка бути успішним. П'ять принципів вдосконалення
Наш організм на 75% складається з води, і на ті ж 75% життя цього організму засноване на звичках. По суті, уміння домагатися своїх цілей, бути продуктивним, використовувати свої таланти і можливості максимально ефективно – усе це також звички, які ми можемо сформувати.
Коли ми хочемо поміняти своє життя, фактично йдеться про зміну наших звичок. Чи хороші ми в цих змінах? Давайте зізнаємося, що не дуже. «Почну бігати, відмовлюся від солодкого і жирного, плануватиму свій день так, щоб більше часу присвячувати дітям, перестану ображатися і критикувати колег». У семи випадках з десяти ми відмовляємо собі в починаннях, які стосуються нашого способу життя. Чому ж відбувається так, що правильний намір, який ми обираємо, на стадії реалізації перетворюється на тягар?
Усі наші дії можна віднести до трьох категорій: звичні дії; нові дії, які ми здійснюємо під впливом бажання; нові дії, до яких ми змушуємо себе вольовим зусиллям. Підставою для подібної класифікації служить кількість енергії, яку ми при цьому витрачаємо. Коли ми робимо щось автоматично, ми перебуваємо в енергозберігаючому режимі. Коли нас наповнює бажання, разом з бажанням нас наповнює й енергія. Роблячи щось нове (чи по-новому), ми витрачаємо багато сил – але багато й отримуємо. У третьому випадку, запускаючи вольовий механізм, ми змушені «злити тисячі кілоджоулів» на відносно прості, але незвичні для нас дії. І навіть якщо ми починаємо робити щось за власним бажанням, то при появі перешкод все одно доводиться підключати волю. Тоді через деякий час ми починаємо відчувати, що функціонуємо на межі.
Показовий приклад – намір кинути палити. Викурюючи цигарку за цигаркою, курець діє автоматично. Після цього він не скаже вам, що «втомився» або «що його терпець скоро увірветься».
Виявивши для себе певні загрози, курець розуміє, що хоче розлучитися зі шкідливою звичкою. У цей момент він викидає цигарки (іноді викинутим може виявитися тижневий запас), але це дається йому легко, адже сила бажання переповнює його. Потім після сварки з колегою він автоматично запускає руку в кишеню і не виявляє там звичної пачки цигарок. У його душі виникає заборонене бажання (закурити), і його діями починає керувати воля. Він стримує себе, тим самим здійснює замість звичних дій нові. Примус обертається необхідністю інвестувати значну кількість життєвих сил у виконання взятих зобов'язань. Подальший розвиток ситуації залежить від контексту. Якщо енергії у людини недостатньо, виникає думка про те, що легше закурити, ніж мучити себе. Якщо ж курець, котрий кидає палити, у відмінному тонусі – зможе стриматися, і з часом нова дія (не палити) стане звичною, перетвориться на автоматизм. На думку Дена Бюргера, автора «Правил довголіття», культивування нових звичок забирає від п'яти до дванадцяти тижнів.
Отже, пам'ятайте, що нові дії зажадають від вас додаткових зусиль, тобто додаткової енергії. Тож співвідносьте ваш рівень енергії, а також ваш ентузіазм з рівнем складності нових дій. Ось декілька принципів, які дозволять інсталювати нові звички.
Відмовтеся від наполеонівських планів
Обирайте синицю, яка житиме з вами, а не відлетить у понеділок до обіду. Доктор Леслі Літтл з університету Міннесоти, фахівець з питань дієтології, при формуванні нових звичок радить керуватися приказкою: «зривайте фрукт, що низько висить». Найбільш ефективними частенько виявляються прості речі. Свого часу спортивний психолог Джим Лоер, проводячи левову частку часу на чемпіонатах з тенісу зі своїми клієнтами, зовсім перестав бачитися з дітьми, і постійна розлука привела до деякої відчуженості в їх стосунках. Не маючи можливості кардинально змінити ситуацію з роботою, Лоер вирішив ввести в звичку одну просту дію, яку міг собі дозволити. Він домовився з синами, що щодня телефонуватиме їм о восьмій годині вечора. Це було посильне зобов'язання, яке привело до дивовижних результатів. Вечірні дзвінки стали підтвердженням того, що батько завжди пам'ятає про своїх синів, в якому б куточку світу він не перебував. Їх стосунки повернулися в колишнє русло. Ситуацію змінила одна нова маленька звичка.
Чітко формулюйте, що плануєте робити
За словами одного з провідних консультантів з особистої ефективності Брайана Трейсі, кожна позитивна зміна у вашому житті розпочинається з чіткого і зрозумілого рішення, що ви збираєтеся або почати щось робити, або припинити щось робити. Є різниця між «я планую бігати» і «я планую бігати вранці за 1,5 години до виходу на роботу». У першому випадку перед нами постає необхідність щодня приймати рішення, коли ж все-таки вибігти з дому. «Зараз дороблю цю статтю і потім точно, ой, здається, звуть за стіл, після вживання іжі повинно минути 60 хвилин, ні, краще увечері, перед сном». Такого роду рішення і вибори зажадають додаткових вливань енергії з нашого боку.
Підвищуйте вірогідність активації звички
Якщо продовжити приклад з бігом, то «запускати» звичку стане значно простіше, якщо ви заздалегідь приготуєте спортивну форму. Якщо ж ви 15 хвилин шукаєте кросівки в шафі, можливість активації нової звички знижується.
Заручіться підтримкою оточення
Як мінімум зробіть себе заручником публічної заяви. «Генерал де Голль більше не палить». Зробивши таку публічну заяву, він тим самим спалив мости до відступу і більше ніколи не палив.
Візуалізуйте народження звички
Чудово підійде для цього вирощування квітки з цибулини, як пропонують психологи Шейла Еллісон і Барбара Енн Барнет: «Нехай кожен член сім'ї обере одну звичку, яку він хотів би розвинути: телефонувати додому, коли затримуєшся; бути чуйним; не пропускати спортивні тренування. Як нагадування про звичку, над якою ви зараз працюєте, посадіть по цибулині тюльпана в квітковий горщик». Вирощуйте квітку, одночасно удосконалюючи звички, і коли тюльпани розцвітуть, ви усвідомете, що нова звичка прижилася.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
11000
10692
460
26
229
11
544
114
251
15
330
60
1969
198
252
9
257
18
303
28
369
55
498
64
756
161
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Ужгороді та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26911 грн.
Jobs.uz.ua
- 8665 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...