На яку зарплату може розраховувати вчорашній студент?
В Україні розмежовано державне і договірне регулювання оплати праці. Державне регулювання оплати праці здійснюється шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також шляхом оподаткування доходів працівників.
Усі інші питання з оплати праці належать до колективно-договірного регулювання.
Статтею 65 Господарського кодексу України визначено, що на всіх підприємствах, які використовують найману працю, між власником або уповноваженим ним органом і трудовим колективом або уповноваженим ним органом повинен укладатися колективний договір, яким регулюються виробничі, трудові та соціальні відносини трудового колективу з адміністрацією підприємства. Вимоги до змісту і порядок укладення колективних договорів визначаються законодавством про колективні договори.
До умов колективного договору належать зокрема умови визначення та розміри заробітної плати працівників.
Згідно зі статтею 15 Закону «Про оплату праці» на підприємствах виробничої сфери форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються у колективних договорах самостійно з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевою (регіонально) угодами.
Основа організації оплати праці в Україні — тарифна система, яка використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників — залежно від їхньої кваліфікації та за розрядами тарифної сітки.
Формування тарифної сітки (схеми посадових окладів) на госпрозрахункових підприємствах провадиться на основі тарифної ставки робітника І розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень.
Кваліфікаційні розряди професій визначені у відповідних кваліфікаційних характеристиках.
Залежно від того, який розряд присвоєно працівникові, йому нараховують заробітну плату. Що вищий розряд, то вища у працівника заробітна плата.
Наприклад, на підприємствах, які перебувають у сфері дії галузевої угоди між Міністерством аграрної політики та продовольства, галузевими об’єднаннями підприємств харчової і переробної промисловості та профспілкою працівників агропромислового комплексу на 2011—2013 роки, годинна тарифна ставка робітника ІІ розряду, зайнятого у м’ясному виробництві, з 1 січня 2013 року встановлена у розмірі 8,09 гривні, робітника III розряду — 9,7 гривні, IV розряду — 11,3 гривні, V розряду — 12,98 гривні, VI розряду — 14,58 гривні.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
11007
10691
460
26
229
11
544
114
251
15
330
60
1969
198
252
9
257
18
303
28
369
55
498
64
756
161
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Ужгороді та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 22417 грн.
Jobs.uz.ua
- 8665 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...