Соціально очікувані відповіді кандидатів
Готуючись до співбесіди, кожен претендент сам для себе вирішує, на які моменти робити акцент.
Але коли дрес-код дотриманий, резюме складено грамотно, а настрій позитивний, залишається тільки задуматися над тим, які ж питання може задати представник роботодавця.
Шукачі, для яких майбутнє інтерв'ю вже далеко не перше, відмінно знають, що поряд з обговоренням професійного досвіду, тестами і кейсами рекрутер обов'язково задасть пару-трійку стандартних питань, відповіді на які можна приготувати заздалегідь.
Очевидно, що коли ефект несподіванки відсутній, а висловлювання характеризують людину виключно з позитивного боку, у HR-фахівця абсолютно справедливо зароджується зерно сумніву в тому, чи говорить співрозмовник правду.
Отже, на які ж питання рекрутер найчастіше отримує соціально очікувані відповіді? Ось кілька прикладів.
Чому ви звільнилися з попереднього місця роботи?
У рейтингу питань, на які шукачі найчастіше відповідають неправду, це напевно стоїть одним з перших. Варіантів існує безліч, однак пропонуються, як правило, такі:
· в цій компанії я досяг максимального зростання і вже не бачив свого подальшого розвитку;
· у мене виникли особисті обставини, які й змусили звільнитися;
· в компанії планувалося скорочення/ліквідація/банкрутство, і я зіграв на випередження.
Чому ви хочете працювати в нашій компанії?
Найпопулярніша відповідь:
· я давно знаю про вашу компанію і вважаю її продукцію найякіснішою; бути частиною вашої команди - честь для мене!
Як ви ставитеся до переробок?
Здавалося б, відповідь очевидна, однак і тут дуже велика спокуса злукавити:
· якщо робота приносить мені задоволення і я сам можу регулювати свій заробіток, то переробки вважаю виробничою необхідністю і підходжу до них з ентузіазмом.
А це варіант від ідеального претендента:
· коли я захоплений роботою, то завжди йду у неї з головою і не помічаю ходу часу; майже завжди я працюю без перерви на обід, вечорами і на вихідних, тому що холостий бездітний трудоголік з іпотекою!
Давно вже було помічено, що вкрай складно сказати правду і на наступне питання.
Як ви проводите вільний час?
У вихідні я люблю проводити час з сім'єю, ми їздимо на природу, активно відпочиваємо.
І це майже так, тому, що насправді вони всією родиною ходять до супермаркету, потім готують їжу, дивляться ток-шоу і сплять.
Отже, яка виходить картина? Є рекрутер, який у більшості випадків розуміє, що чує далекі від істини фрази. По інший бік - шукач, який дуже втомився вигадувати собі нові хобі і боїться, що після прийому на роботу його запишуть в корпоративну футбольну команду, тобто шість найближчих субот він проведе на полі, захищаючи честь свого відділу.
Однак не варто недооцінювати роль соціально очікуваних відповідей. У першу чергу це відмінна можливість для кандидата показати себе у вигідному світлі. У процесі співбесіди людина може проявити всі свої найкращі якості - від комунікабельності до почуття гумору. І потім, зовсім не обов'язково, що шукач хоче обдурити інтерв'юера; іноді він просто підносить інформацію зі своєї точки зору.
Крім того, соціально очікувані відповіді дозволяють виявити пристосованість потенційного співробітника до сучасних умов роботи, а саме вміння показувати та поводитися так, як вигідно роботодавцю. Так, реалії диктують певні правила і шаблони поведінки, і якщо кандидат перебільшує свою відданість продукції компанії, це означає, що він приймає політику патріотизму і буде їй слідувати. Як мовиться, обізвався грибом - лізь у кузов!
Соціально очікувані відповіді дозволяють виявити пристосованість потенційного співробітника до сучасних умов роботи, а саме вміння показувати і вести себе так, як вигідно роботодавцю.
Але от всі питання задані, відповіді отримані, а роботодавець як і раніше сумнівається: можливо, шукачеві дійсно є що приховувати? Як все-таки відрізнити бажання прикрасити від відвертої брехні? Якщо знання іноземної мови або рівень володіння комп'ютерними програмами ще можна перевірити за допомогою тестів, то виявити особистісні якості набагато складніше. Тут на допомогу приходять різні виверти, такі як перевірочні запитання. Зазвичай вони задаються не відразу, ніби відволікаючи кандидата від заданої теми.
Наприклад, якщо на початку бесіди рекрутер вислухав коротку оду колишньому роботодавцеві або підготовлений уривок з роману «Як ми стали найкращою командою в регіоні», то наприкінці може попросити навести приклади конфліктів з керівником. І тут можна почути розповідь, як людина з місяця в місяць намагалася довести, що плани невиправдано завищуються, але це було марно, тому що начальник самодур, а головним бухгалтером є його дружина.
Такі ж суперечливі відповіді виявляються під час обговорення мотивації кандидата. Спочатку пропонується ідеальна версія про відданість бренду і бажання розвиватися, а потім з'ясовується, що без надання робочого автомобіля професійно зростати вже не так цікаво.
Найбільш досвідчені рекрутери бачать брехуна здалеку, і в цьому їм допомагає мова жестів. Всім відомо, що є певні візуальні індикатори того, що співрозмовник говорить неправду. Ось деякі приклади:
· погляд, що бігає або відведений убік;
· мимовільне прикриття рукою рота;
· дотик до кінчика носа;
· чухання або погладжування області вух, шиї.
Всі ці ознаки були відкриті і доведені різними вченими з усього світу. Однак не варто думати, що якщо претендент на вакансію чеше вухо або шию, то він неодмінно бреше, - можливо, у нього просто напад алергії.
Кожен сам визначає, говорити йому на співбесіді чисту правду чи давати соціально очікувані відповіді. Головне, пам'ятати, що все таємне завжди стає відомим.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
11000
10692
460
26
229
11
544
114
251
15
330
60
1969
198
252
9
257
18
303
28
369
55
498
64
756
161
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Ужгороді та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26911 грн.
Jobs.uz.ua
- 8665 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...