Кандидат без досвіду бажає працевлаштуватися...
Майже у всіх описах вакансій в якості обов'язкової вимоги до кандидата роботодавці зазначають досвід роботи за фахом. Ті, хто ще не встиг отримати заповітний стаж, виявляються в непростій ситуації: незважаючи на гідну освіту, працевлаштуватися часом дуже складно.
З пошуком роботи без потрібного досвіду стикався майже кожен фахівець. Організації під різними приводами відмовляються від співробітників без стажу або пропонують претенденту зовсім непривабливу посаду, часом далеку від його кваліфікації, та ще й з маленькою зарплатою.
Ти пам'ятаєш, як все починалося
Краще починати готуватися до роботи в статусі студента (якщо, звичайно, є така можливість). Можна поєднувати навчання з підробітком, нехай і не за фахом. Проте ви отримаєте реальний досвід роботи в колективі, зможете в якійсь мірі оцінити свої навички та вміння. Якщо вам вдасться знайти підробіток, який буде мати відношення до професії, то після отримання заповітної червоної або синьої скоринки працевлаштуватися буде набагато простіше, навіть якщо у вас немає трудової книжки. У вас вже буде реальне уявлення про функціонал тієї посади, на яку ви претендуєте. Крім того, ви будете почувати себе більш впевнено та комфортно, спілкуючись з потенційним роботодавцем.
Час діяти
Все, що робиться вперше, здається складним. Навіть якщо ви не спантеличені питанням працевлаштування на студентській лаві, потрібно діяти.
Визначтеся з тим, яку посаду ви хочете займати. «Кандидат без досвіду роботи повинен чітко уявляти, в якій сфері хоче себе реалізувати. Якщо він вибере галузь, в якій хоче розвиватися, - півсправи зроблено», - зазначила Марія Голобокова, провідний консультант з підбору персоналу агентства« Афіна ».
Може бути, для початку ви все-таки готові попрацювати асистентом або помічником? Якщо так, то при пошуку вакансії зробіть акцент на цьому. Так, зарплата буде невеликою, проте з'явиться запис у трудовій та досвід. А це вже немало.
«На питання менеджера з підбору персоналу "Як ви вважаєте, як швидко ви опануєте асистентську роботу та будете готові до переходу на наступний щабель?", регулярно звучать відповіді, що через 3-6 місяців кандидат вже хоче рости далі. Більшість західних компаній не готові переводити молодого фахівця на нову посаду раніше, ніж через рік. Останнім часом кар'єрне зростання стає реально можливим через 1,5-2 роки, якщо тільки не відбудуться які-небудь зміни всередині компанії. Хоча, звичайно, завжди все залежить від самого співробітника», - вважає Тетяна Воробйова, керівник відділу з підбору адміністративного та тимчасового персоналу кадрового агентства Ventra.
Але якщо вашій завзятості можна позаздрити, і ви твердо маєте намір знайти роботу за фахом з гарною зарплатою, то приготуйтеся до того, що пошук може затягнутися. На жаль, роботодавці вважають наявність досвіду у претендента гарантією того, що він не буде робити помилок, і пояснювати йому доведеться значно менше, ніж вчорашньому студенту.
Ось що розповіла Тетяни Воробйова: «HR-фахівці та потенційні керівники дуже бояться, що прийнявши на роботу співробітника без досвіду, навчать його всім тонкощам професії, виростять, а він в найбільш невідповідний момент звільниться і піде до конкурентів або просто до іншого роботодавця. І якщо такий перехід швидше пробачать досвідченому фахівцеві, то молодому співробітнику буде значно складніше довести колишньому роботодавцеві, що його не використовували в якості "донора" знань і навичок і не проміняли за першої ж можливості на нового».
А Марія Голобокова зазначила, що багато IT-компаній з радістю беруть фахівців з профільною освітою, а всім тонкощам навчають самостійно.
Підвищуйте свій рівень професіоналізму, вивчайте спеціальну літературу, розвивайте додаткові навички, корисні для роботи. Підтягніть іноземні мови, опануйте різні комп'ютерні програми, які ви до цього не знали. Ваші старання не пропадуть дарма, адже, без праці, як відомо, і рибку зі ставка не витягнеш. Але тим щонайменше не заривайтеся в книгах – ходіть Всесвітньою павутиною у пошуках підходящої вам вакансії, активно розсилайте своє резюме.
Curriculum vitae, або Просто резюме
Йому потрібно приділити особливу увагу. CV - ваша візитна картка, яка приверне увагу роботодавця.
Марія Голобокова вважає, що багато залежить від того, як складено резюме. Воно має бути логічним, чітким, зрозумілим. Досить часто шукач надсилає про себе два рядки, з яких неможливо з'ясувати, яка в нього освіта і де він хоче застосувати свої знання.
Резюме треба складати уважно та грамотно, воно має бути якісним. Вкажіть посаду, на яку претендуєте, - так ви спочатку проявите себе цілеспрямованою людиною. Повністю напишіть назву вишу, який закінчили, назвіть кафедру, на якій навчалися, отриману кваліфікацію та спеціальність.
На думку Ганни Долгачової, директора з розвитку кадрового центру «Імперіал», вдумливе складання резюме допоможе краще розібратися з тим, що ви дійсно вмієте і знаєте. «Все це зробить вашу презентацію при зустрічі з потенційним роботодавцем більш ефектною», - зазначила Ганна Долгачова.
Далі важливо звернути увагу роботодавця на теоретичні знання - перерахуйте предмети, які ви вивчали у виші (зрозуміло ті, які мають безпосереднє відношення до посади, на яку ви претендуєте).
Людмила Винокур, консультант кадрового агентства «АВК Груп», підкреслює, що істотним чинником при прийомі на роботу є освіта, тобто теоретичні знання. Вкажіть теми диплома та курсових робіт, якщо вони мають відношення до вашої майбутньої посади.
«Якщо ваша освіта відповідає вимогам до вакансії, то можна трохи докладніше розповісти про тему своєї дипломної роботи або торкнутися тих поза навчальних заходів, які ви організовували або в яких брали участь», - сказав Борис Жгучов, консультант з пошуку та підбору персоналу холдингу «Імперія кадрів» .
За словами Василя Сойнова, консультанта з підбору персоналу кадрового агентства EMG Professionals, роботодавець, розглядаючи кандидата без досвіду, звертає увагу на всі його спроби реалізувати себе. «Це можуть бути стажування, написані статті, студентські конференції, практики. Зараз ринок праці пропонує велику кількість стажувань. Якщо у кандидата їх не було, то виникає питання: чи хотів він туди потрапити, і якщо не зміг, то чому», - вважає Василь Сойнов.
Розкажіть про виробничі практики та стажування - до резюме можна прикріпити характеристики, отримані вами після проходження практики. Так, і якщо ви десь підробляли не за фахом, то включіть і цю інформацію в резюме, але не пишіть зайвого. Пам'ятайте: стислість - сестра таланту.
Перше побачення
Хочеться вірити, що, прочитавши грамотне резюме, роботодавець без сумніву запросить вас на побачення... точніше, на співбесіду. Обов'язково ходіть на інтерв'ю, навіть якщо ви думаєте, що ваша кандидатура не підходить роботодавцю. Тим самим ви «наб'єте руку» в їх проходженні, зможете впевнено відповідати на запитання.
Спочатку налаштуйтеся на те, що співбесіда - це передусім можливість розкрити свої здібності, таланти й особливості. Розкажіть про те, що ви знаєте та вмієте, не забудьте про стажування.
Вирушаючи на зустріч з роботодавцем, не полінуйтеся вивчити інформацію про компанію - так ви зможете швидко зорієнтуватися з питань вашої майбутньої посади. Ганна Долгачова зазначає: «Перед тим, як йти в компанію, ознайомтеся з сайтом - це дозволить вам спілкуватися з інтерв'юером «однією мовою». Розкажіть про те, що вас особливо зацікавило, потенційному роботодавцю буде приємно, що ви знаєте особливості компанії».
Людмила Винокур поділяє цю позицію: «При прийомі кандидата без досвіду роботи суттєво важливим фактором є мотивація на роботу в даній компанії, а, отже, вміння зібрати інформацію про компанію та прийти на співбесіду підготовленим».
У людині все має бути прекрасним...
Кандидату без досвіду роботи потрібно звернути особливу увагу на свої особистісні якості.
Марія Голобокова вважає, що якщо в компанії відкрита позиція, на яку потрібен фахівець без досвіду роботи, то вирішальним критерієм у виборі будуть саме особисті якості кандидата. Ейчар обов'язково зверне увагу на те, як поводиться фахівець, які у нього життєві цілі та очікування від нової роботи.
За словами Бориса Жгучова, якщо у претендента немає досвіду роботи, то важливо зробити наголос на таких якостях, як висока здатність до навчання, соціальна активність, посидючість. «Наприклад, можна розповісти про те, що ви як претендент постійно перебуваєте «в темі»: читаєте новини щодо даного ринку (відповідно з вакансією), відвідуєте різні виставки, семінари, читаєте тематичну літературу по своєму майбутньому функціоналу, спілкуєтеся з професіоналами цього напрямку в різних соціальних мережах», - вважає Борис пекучий.
Чимале значення мають компетенції кандидата. Компетенції - це, просто кажучи, певні характеристики або здатності співробітника, які дозволяють йому ефективно виконувати свою роботу.
З цього приводу розмірковує і Василь Сойнов: «Я виділяю такі компетенції як «Лідерство» або «Націленість на результат »- цих критеріїв може бути достатньо для оцінки. Природно, все індивідуально та залежить від позиції, на яку претендує людина. Необов'язково цікавитися безпосереднім досвідом - ситуацій, що виникають під час навчання, достатньо для того, щоб дізнатися кандидата. Оцінка психологічних і поведінкових особливостей шукача можлива і без наявності у нього профільного досвіду роботи».
Безумовно, велике значення має і зовнішній вигляд. Практично всі роботодавці звертають на нього пильну увагу. Тут діє непорушне правило - «Зустрічають за одягом, проводжають за розумом».
Ганна Долгачева каже: «Значиму роль у презентації відіграє зовнішній вигляд. На співбесіді краще виглядати охайно, дотримуватися ділового стилю».
Людмила Винокур вважає, що зовнішній вигляд повинен відповідати корпоративним стандартам фірми. У цьому виявляється бажання кандидата відповідати вимогам компанії.
Але, на жаль, гарантувати успіх у працевлаштуванні без досвіду роботи за фахом ніхто не може.
За словами Ганни Долгачової, найголовніше - не сумувати. Не турбуйтеся, якщо ви пройшли п'ять співбесід, а вам знову відмовили. Не опускайте руки! Кожна нова зустріч наближає вас до роботи вашої мрії.
І якщо все-таки вам запропонували не ідеальне, але прийнятне робоче місце - погоджуйтеся! Не чекайте манни небесної. Згодом ви завжди зможете змінити місце роботи, попередньо набравшись досвіду. Якщо ви будете терплячі, енергійні, оптимістичні та підете до своєї мети крок за кроком, то неодмінно досягнете успіху!
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
11000
10692
460
26
229
11
544
114
251
15
330
60
1969
198
252
9
257
18
303
28
369
55
498
64
756
161
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Ужгороді та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26911 грн.
Jobs.uz.ua
- 8665 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...