Правила поведінки на новій роботі
Отож, ви вийшли на нову роботу! Але розслаблятися поки що рано. В трудовому договорі, швидше за все, визначено ваш випробувальний термін – для когось це місяць, а для когось – три. За цей час, новачок повинен довести працедавцю, що той не помилився, обравши серед всіх претендентів на посаду саме його.
І продемонструвати потрібно не лише професіоналізм, але й особисті якості, сподобатися колективу і керівництву як людина. Під час випробувального терміну не можна закривати очі на жодну дрібницю. Наша стаття допоможе вам зосередитися і пройти це випробування з гідністю.
Якщо не все зрозуміло
Не панікуйте. Розпишіть по пунктикам всі ваші завдання. Виділіть, з чого розпочати, що конкретно незрозуміло. Зверніться зі своїм списком до керівника або найбільш позитивно налаштованногощодо вас колеги за допомогою. Не бійтеся, що вас стануть вважати некомпетентним, поки що все ще попереду. І чим швидше ви розвієте всі сумніви, тим більше у вас шансів «увійти в русло». Буде набагато гірше, якщо ваші помилки випливуть лише під кінець випробного терміну – часу їх виправити вже не буде.
Будьте доброзичливими до своїх колег, звертайтеся до них без страху. Звичайно, уникайте нав’язливості, записуйте усю необхідну інформацію, щоб не задавати одні й ті ж запитання повторно.
Якщо вас не помічають
Навіть якщо колеги вас очевидно ігнорують, це ще ні про що не говорить. Можливо, на вашу посаду претендувала якась знайома їм людина, і їй через вас відмовили. Ви ж цього не знаєте, тому маєте повне право розраховувати якщо не на теплий прийом, то хоча б на людське ставлення. І навіть якщо його немає, не бійтеся звертатися до співробітників особисто для вирішення виробничих проблем. Чітко формулюйте запитання, посміхайтеся. Можливо, з часом до вас звикнуть і визнають членом колективу.
Основне – не бійтеся, не закривайтеся в собі, але й не нав’язуйтеся нікому, не влізайте у розмови особистого характеру і навіть в обговорення робочих питань, якщо вони особисто вас не стосуються.
Якщо дуже багато нової інформації і вас розривають на частини
Ретельно записуйте все, що на вашій посаді необхідно знати: імена-прізвища клієнтів і колег, телефони, внутрішні номера, адресу електронної пошти. Заведіть для цього окремий блокнот, щоб всі дані в будь-яку секунду опинилися під рукою. Якщо перед вами паралельно стоїть кілька завдань, спробуйте виділите найосновніше і робити все по черзі.
Якщо вас активно залучають до спілкування і пліток
Не піддавайтеся на провокації. На нейтральні теми спілкуйтеся з радістю, посміхайтеся і не відмовляйтеся від компанії сходити разом на обід або перекур. Але одразу як мову заводять про щось особисте, ставте «блок».
Не варто й самому ділитися сімейними проблемами, або ж слухати, що говорять про інших, особливо треті особи. На роботі потрібно працювати, тому свою відмову від тісного спілкування завжди можна пояснити зайнятістю. В жодному випaдку не виказуйте, що для вас «дружба» досвідченого колеги є тягарем – будьте доброзичливі і відкриті для спілкування, просто в міру.
Якщо ви бачите недоліки і палаєте бажанням все змінити
Навіть якщо вас взяли на креативну або керівну посаду, яка вимагає з вашого боку ініціативу і нові ідеї, не спішіть. Щоб познайомитися краще з компанією, методами її роботи і колективом, потрібен час. А якщо ви поспіхом станете «ламати» і «будувати», вас можуть не оцінити. Можливо, ваші методи не підійдуть конкретній ситуації або не будуть відповідати настрою колективу. І тоді в програші залишитеся лише ви – старий колектив позбудеться вас за вашу надлишкову активність.
Якщо вас завантажують чужою роботою
Терпіть, не завжди ж так буде! Можливо, вас випробовують, хочуть подивитися, наскільки швидко ви збунтуєтеся. Звичайно, бувають компанії, в яких керівництво економить на працівниках – замість того, щоб взяти ще одну людину, її обов’язки розпреділяють між наявними працівниками, не підвищуючи втім їхню зарплату. Але щоб зробити висновок, чи так це насправді, потрібен час. Тому, навіть якщо ви прийшли на менеджерську позицію, а вас посилають кудись кур’єром, не поспішайте одразу бунтувати. Почекайте, подивіться, що буде далі, попросіть прокоментувати ситуацію кого-небудь з ваших доброзичливих колег. Так заведено в компанії, чи це вас «перевіряють на вшивість»? І тут потрібно себе грамотно поставити, дати керівництву зрозуміти, що додаткові завдання негативно відобразяться на результатах основної роботи, що вони не прописані в трудовому договорі і т.д.
Якщо вам хочеться поспілкуватися з друзями по телефону чи Інтернету
Буває так, що хочеться негайно поділитися з близькими своїми проблемами або успіхами на новій посаді. Почекайте до вечору або хоча б до обідньої перерви! Ви ж не знаєте напевне, як нове начальство ставиться до використання службового телефону та Інтернету в особистих цілях, і навіть спитати не можете! Між іншим, багато компаній контролюють таке спілкування працівників. Тому краще всі без винятку особисті розмови відкласти на потім. А на роботі – лише робота!
Якщо вас просять попрацювати на вихідних
Якщо про додаткові навантаження та понаднормову роботу на співбесіді вам не сказали ні слова, і в трудовому договорі про них нічого не написано, можете сміливо відмовитися. Адже одна справа, якщо вам попереджували і ви знали, на що погоджуєтеся. І зовсім інша справа – свідоме замовчування неприємних фактів. Тут вже вам потрібно замислитися, чи не продовжити свої пошуки. З одного боку, якщо працедавець обіцяє щедро оплатити таку понаднормову працю, то чому б і ні? Отож, не робіть різких заяв і подумайте, що вам важливіше – не втратити цю роботу, чи знайти більш комфортну.
Якщо обіцянки не відповідають дійсності
Якщо почалися якісь непорозуміння з оплатою, обов’язками, забезпеченням матеріалами та інструментами, навряд чи вартує чекати закінчення випробного терміну. В будь-якому випадку, якщо на співбесіді все було «в шоколаді», а насправді ситуація незрозуміла, краще одразу звідти йти. Обіцянки працедавця повинні виконуватися на 100%, і якщо цього не стається, то навряд чи вартує в такого затримуватися.
Роздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
11000
10692
460
26
229
11
544
114
251
15
330
60
1969
198
252
9
257
18
303
28
369
55
498
64
756
161
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Ужгороді та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26911 грн.
Jobs.uz.ua
- 8665 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...