Куди піти, куди податись. Як допомогти підлітку з профорієнтацією
Батькам підлітків часто доводиться чути від своїх ще не великих, але вже і не маленьких дітей: «буду ІТ-шником», а вже наступного дня: «буду банкіром», ще через два дні: «хочу бути режисером». Підліткам буває нелегко визначитися з майбутньою професією, і це природно, – адже це перше у житті відповідальне рішення.
Експерти Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна зібрали поради, як допомогти підлітку визначитися з майбутньою професією.
1. Підтримуйте його в усьому
Це ви – доросла людина, яка отримала певний досвід, набила шишок і тепер точно знає, чого хоче від життя, а ваш син чи донька – усього лише дитина, яка не приймала в житті жодного дорослого рішення. Порадьте їй прислухатися до себе і відповісти на запитання: чого я хочу, чому мені хочеться саме цього?
2. Не квапте і не тисніть
Пам'ятайте: чим відповідальніший вибір – тим більше сумнівів. Є й дорослі, які «шукають себе» до пенсійного віку. І ніколи не порівнюйте: «Ось сусідський Ігорьок уже з 7 років знав, що буде юристом, а тобі вже 14, а ти ще не визначився!».
3. Знизьте градус напруги
Вибір професії, безумовно, є важливим, але не незворотним. Поясніть, що поміняти роботу можна в будь-який момент і без особливого ризику. Головне – спочатку зрозумійте це самі.
4. Допомагайте вивчати себе
Чим різнобічніше розвинена дитина, чим більше вона відвідує гуртків, секцій, додаткових занять, тим більше розширюється коло її інтересів, і тим більше можливостей для вибору. Однак це не означає, що підліток має бути завантажений 18 годин на добу. У цьому випадку він, швидше за все, після закінчення школи захоче просто відпочити декілька років.
5. Надайте інформаційну підтримку
Можливо, ваша дитина занадто ідеалізує або романтизує ту чи іншу професію. Наприклад, дівчинка може думати, що робота акторки – це суцільні червоні доріжки, презентації та інтерв'ю. А хлопчик, вважатиме, що робота «директора» – це сидіти у великому кріслі та роздавати вказівки. Розкажіть дітям про всі плюси та мінуси обраної професії, організуйте екскурсію, наприклад, на виробництво, а ще краще – познайомте з людьми тієї чи іншої професії, щоб отримати інформацію з перших вуст.
6. Не нав'язуйте своє бачення його майбутнього
Нерідкими є ситуації, коли підліток хоче стати, наприклад, графічним дизайнером, а батьки бачать його адвокатом або прокурором. Тоді починаються тиск, аргументи, що, мовляв, дизайнер – професія «несерйозна». А тепер чесно дайте відповідь на запитання: чи хотіли б ви, щоб дитина була багатою, але нещасливою?
Можливий ще один варіант: підліток не хоче працювати взагалі, тому і з професією визначатися не поспішає. В цьому випадку розберіться з причинами такої поведінки. Можливо, він боїться відповідальності за неправильний вибір. Постарайтеся разом знайти стимул для роботи. Поясніть дитині, що робота – це гроші, а отже, можливість подорожувати світом; або це можливість стати відомим; або змінити світ на краще, винайшовши ліки від невиліковної хвороби. Адже краще за вас вашу дитину ніхто не знає.
https://khmelnitsky.hh.ua/
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
11000
10692
460
26
229
11
544
114
251
15
330
60
1969
198
252
9
257
18
303
28
369
55
498
64
756
161
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Ужгороді та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26911 грн.
Jobs.uz.ua
- 8665 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...